Мобілізація за новим законом
В Україні 18 травня почав діяти новий закон про мобілізацію, згідно з яким всі військовозобов'язані повинні оновити свої дані впродовж 60 днів, а саме - до 16 липня 2024 року, щоб уникнути негативних наслідків у вигляді притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, який після 18 травня складає від 17 тис. грн. до 25 тис. грн.
Звертаємо увагу, що усі військовозобов'язані, призовники та резервісти в Україні віком від 18 до 60 років мають оновити дані до 16 липня. Це мають зробити всі військовозобов'язані особи, навіть ті, хто має відстрочку від мобілізації.
Оновити свої персональні дані можна:- особисто в ТЦК;- особисто в центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП);- онлайн в електронному кабінеті військовозобовязаного (мобільний застосунок Резерв+).
Остання опція розроблена, в тому числі для громадян, які перебувають за кордоном. Для уточнення облікових даних особі необхідно встановити електронний кабінет призовника на електронний пристрій та пройти електронні ідентифікацію та автентифікацію з використанням електронного підпису.Після чого необхідно внести свої дані разом з відомостями про:
- прізвище, власне ім'я та по батькові,
- дату народження,
- реєстраційний номер облікової картки платника податків,
- серію чи номер паспорта громадянина України
Внесені дані автоматично передаються до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів засобами електронного кабінету.
За результатами уточнення облікових даних, особа автоматично отримує відомості з Реєстру чи військовообліковий документ в електронній формі.
Всі військовозобов'язані (включно із тими, хто має відстрочку або знятий з обліку) повинні носити із собою військово-обліковий документ та пред'явити його на вимогу для перевірки ТЦК, поліцейського, прикордонної служби.
Норма стосується всіх військовозобов'язаних від 18 до 60 років.
Під час перевірки документів ТЦК або поліцейський буде здійснювати фото- та відеофіксацію процесу перевірки документів.
Військово-облікові документи, які були видані громадянам до 18.05.2024 року, залишаються дійсними. "Штрихкод" у військово-обліковому документі - це номер громадянина в реєстрі "Оберіг", за яким можна перевірити інформацію, коли особа оновила свої персональні дані в ТЦК та СП.
Якщо особа оновила дані через електронний кабінет чи ЦНАП, то окремо йти до ТЦК та СП для вклеювання "штрихкоду" не потрібно.
Обмежено придатні, які отримали цей статус до 04.05.2024 року, зобов'язані пройти ВЛК протягом 9 місяців (до 05.02.2025 року). Обмежено придатні так само зобов'язані оновити свої персональні дані до 16 липня 2024 року.
Ті, хто отримав 2 або 3 групу інвалідності після 24.02.2022 року повинні повторно пройти медичний огляд.
Хто має право на відстрочку від мобілізації:
- Інваліди всіх груп і ті, хто не визнаний непридатним за станом здоров'ям, але відстрочка має термін від 6 до 12 місяців, після чого потрібно повторно проходити огляд.
- Якщо у військовозобов'язаного 3 неповнолітні дитини.
- Якщо чоловік або дружина неповнолітньої дитини уже проходить військову службу.
- При наявності неповнолітньої дитини з інвалідністю або важким захворюванням.
- Усиновителі дітей з інвалідністю (якщо діти вже були визнані сиротами або позбавленими батьківського піклування.
- Для військовозобов'язаних, який має подружжя з інвалідністю 3 групи (якщо інвалідність набута через втрату кінцівки, стопи, кисті, одного із парних органів, онкологічне захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
- Якщо у військовозобов'язаного є на утриманні батьки з інвалідністю 1 або 2 групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати.
- Якщо у військовозобов'язаного є на утриманні бабуся або дідусь із інвалідністю 1 або 2 групи, але при цьому відсутні інші родичі (також якщо родичі мають захворювання, які не дають змоги піклуватись про бабусю чи дідуся).
- Студенти денної або дуальної форми навчання, якщо вони здобувають освіту вищого рівня, ніж уже наявна попередня.
- Аспіранти мають право на відстрочку.
- Відстрочку мають також керівництво міністерств, народні депутати, судді, дипломати та ряд інших державних службовців.
- Якщо у військовозобов'язаного є близькі родичі, задіяні в АТО чи заходах стримування агресії Рф, загинули або зникли безвісти.
- Якщо у військовозобов'язаного є близькі родичі, які тримали звання Героя України посмертно.