Оскарження в суді виконавчого напису  нотаріуса про стягнення кредиту 

19.01.2022

Останнім часом набуло поширення стягнення неповернутих вчасно мікрокредитів на підставі виконавчих написів нотаріуса.

Дуже часто такі виконавчі написи вчиняються нотаріусами з порушенням вимог чинного законодавства, і, як наслідок, підлягають скасуванню в судовому порядку.

Законних підстав для скасування виконавчого напису нотаріуса може бути декілька. Як правило, це - недоведеність безспірності забогованості, що стягується (тіло кредиту, пеня, проценти) або недодержання форми вчинення виконавчого напису.

Як показує судова практика, в тому числі за позовами клієнтів нашого бюро, однією з необхідних і достатніх підстав для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню (де-факто - скасування виконавчого напису) є

вчинення виконавчого напису  НЕ НА ОРИГІНАЛІ нотаріально посвідченого кредитного договору. 

Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172 (далі - Перелік).

При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку. При цьому цей Перелік не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені в Законі та Порядку.

26 листопада 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів».

Зазначеною постановою були внесені зміни в розділ "Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими угодами" та доповнено новим розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин».

Тобто, нотаріус міг вчиняти виконавчі написи на кредитних договорах за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов'язаннями. Для одержання виконавчого напису кредитор мав би надати нотаріусу оригінал кредитного договору, засвідчену стягувачем виписку з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.

Однак постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі №826/20084/14 постанову Кабінету Міністрів України №662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», зокрема, в частині доповнення Переліку новим розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин» було визнано незаконною та нечинною.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року у справі №826/20084/14 постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року було залишено без змін.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року було відмовлено в задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк» про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року.

Таким чином з 22.02.2017 нотаріуси позбавлені можливості вчиняти виконавчі написи про стягнення заборгованості, що випливають з кредитних правовідносин.

Пункт 1 Переліку №1172 стосується лише нотаріально посвідчених договорів і не може застосовуватись до кредитного договору, укладеного у простій письмовій формі. 

Договір, який не є нотаріально посвідченим, не міг бути тим договором, за яким стягнення заборгованості могло бути проведено у безспірному порядку шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Зокрема, такого висновку дійшов суд у справі за позовом клієнта нашого адвокатського бюро про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Позовні вимоги задоволено в повному обсязі. З текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/101542339

У Вас трапилася подібна ситуація? Звертайтеся за професійною правовою допомогою за телефоном (050) 598-85-17, оскільки наше бюро має досвід виграних справ про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

 


Адвокатське бюро Катерини Григоренко, Європейська 6а, Полтава, 36000, (050) 598-85-17
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати