Статут ТОВ за новим законом

22.03.2019
Статут ТОВ за новим законом
Статут ТОВ за новим законом

Залишилося три місяці для приведення статуту ТОВ у відповідність до вимог законодавства. Нагадаю, що 17 червня 2018 року набув чинності новий закон «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю». Прикінцеві та перехідні положення закону зобов'язують власників ТОВ у разі прийняття статуту у новій редакції привести його у відповідність до вимог законодавства. Положення Вашого статуту з 17.06.2018р. діють лише в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності Законом. При цьому в рамках одного року положення статуту в старій редакції мають перевагу над нормами нового закону у разі конкуренції закріплених положень.

У разі внесення будь-яких змін до статуту протягом року з дня набрання чинності Законом на реєстрацію державному реєстратору вже необхідно буде подати нову редакцію статуту.

телефонуйте: +38 (050) 598-85-17

надсилайте запити: hryhorenko_law_firm@ukr.net

Які ж основні новели та їх практичні наслідки закладені в цьому документі? Максимальна диспозитивність у врегулюванні корпоративних відносин - ключова особливість нового закону про ТОВ.

Суттєво зменшено обов'язковий перелік відомостей, що зазначаються в статуті, відтепер обов'язково вказати лише три категорії відомостей, а саме:

  • повне та скорочене (за наявності) найменування товариства;
  • органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень;
  • порядок вступу до товариства та виходу з нього.

Водночас не можна забувати про положення Господарського кодексу. Так, відповідно до ч.4 ст. 57 Господарського кодексу України статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
Згідно зі статтею 82 Господарського кодексу України установчі документи господарського товариства повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, інші відомості, передбачені статтею 57 цього Кодексу. Статут ТОВ, крім відомостей, зазначених у частині другій цієї статті, повинен містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів (ч. 4 ст. 82 Господарського кодексу України).

У той же час, підпунктом 1 пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень нового Закону про ТОВ внесені зміни до статті 79 Господарського кодексу України, якою встановлено, зокрема, що порядок створення та порядок діяльності окремих видів господарських товариств регулюється законом. Підпунктом 2 пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону про ТОВ виключено статті 140-151 Цивільного кодексу України, що стосуються положень про товариство з обмеженою відповідальністю.

Отже, перелік відомостей що повинні обов'язково зазначатися у статуті товариства з обмеженою відповідальністю та товариства з додатковою відповідальністю встановлений статтею 11 Закону. Згідно з ч.5 ст. 11 Закону України «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю» у статуті ТОВ зазначаються відомості про: повне та скорочене (за наявності) найменування товариства; органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття ними рішень; порядок вступу до товариства та виходу з нього.

Обов'язковими органами ТОВ визначено:

  • Загальні збори Учасників/Засновників;
  • Виконавчий орган.

Наразі наглядова рада не є обов'язковим органом ТОВ і може бути створена за бажанням Учасників/Засновників.

Такого органу як Ревізійна комісія оновлене законодавство не передбачає.

Які положення законодавець зобов'язує зазначати у статуті ТОВ, але викласти їх Учасники/Засновники можуть на власний розсуд:

  1. Встановити обмеження щодо зміни співвідношення часток Учасників/Засновників (ч.3 ст.12 Закону)
  2. Зазначити строк, протягом якого кожен Учасник/Засновник ТОВ повинен повністю внести свій вклад (ч.1 ст.14 Закону).
  3. Визначити додатковий строк, наданий для погашення заборгованості, якщо Учасник/Засновник прострочив внесення вкладу чи його частини (ч.1 ст.15 Закону).
  4. Встановити інші, ніж передбачені ст. 18 Закону: (строки для внесення додаткових вкладів Учасниками/Засновниками; можливість Учасників/Засновників вносити додаткові вклади без дотримання пропорцій їхніх часток у Статутному капіталі; право лише певних Учасників/Засновників вносити додаткові вклади; виключити етап внесення додаткових вкладів лише тими Учасниками/Засновниками ТОВ, які мають переважне право).
  5. Встановити інший, ніж передбачено в Законі (ч.6 ст.20), порядок: (реалізації переважного права Учасників/Засновників ТОВ; розподілу відчужуваної частки (частини частки) між іншими Учасниками/Засновниками ТОВ; відмови від реалізації переважного права Учасників/Засновників ТОВ; право встановити, що Учасники/Засновники ТОВ не будуть мати переважного права, а також обов'язок Учасника/Засновника ТОВ, який має намір продати частку (частину частки) третій особі, провести спершу переговори щодо її продажу з іншими Учасниками/Засновниками ТОВ).
  6. Встановити, що відчуження частки (частини частки) та надання її в заставу допускається лише за згодою інших Учасників/Засновників ТОВ (ч.2 ст.21 Закону).
  7. Закріпити строк, протягом якого може бути прийняте рішення щодо надання згоди на вихід Учасника/Засновника ТОВ, частка якого у Статутному капіталі становить 50 або більше відсотків (ч.3 ст.24 закону).
  8. Встановити інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з Учасником/Засновником, що виходить з ТОВ, а також порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності (ч.12 ст.24 Закону).
  9. Визначити період за який можуть виплачуватися дивіденди та встановити строк у який здійснюється їх виплата (ч.3 ст.26 Закону).
  10. Установити додаткові обмеження виплати дивідендів, крім тих, що передбачені Законом (ч.2 ст.27).
  11. Передбачити кількість голосів, яку має кожен Учасник/Засновник ТОВ на загальних зборах Учасників/Засновників ТОВ (ч.3 ст.29 Закону).
  12. Віднести до виключної компетенції загальних зборів Учасників/Засновників ТОВ вирішення будь-яких інших питань, окрім тих, що передбачені Законом (ч.4 ст.30).
  13. Встановити додаткові випадки скликання загальних зборів (ч.1 ст.31 Закону).
  14. Визначити орган, уповноважений на скликання загальних зборів Учасників/Засновників, відмінний від виконавчого органу ТОВ (ч.1 ст.32 Закону).
  15. Зазначити інший строк та спосіб повідомлення Учасників/Засновників ТОВ про проведення загальних зборів (ч.3, 4 ст.32 Закону).
  16. Викласти власний порядок ознайомлення з документами та інформацією, необхідними для розгляду питань порядку денного на загальних зборах (ч.11 ст.32 Закону).
  17. За власним бажанням встановити місце проведення загальних зборів, відмінне від місцезнаходження ТОВ (ч.7 ст.33 Закону).
  18. Визначити порядок прийняття рішень загальних зборів шляхом відкритого голосування чи будь-яким іншим чином (ч.1 ст.34 Закону).
  19. Встановити іншу кількість голосів Учасників/Засновників ТОВ (але не менше, ніж більшість голосів), необхідну для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів, крім рішень, які відповідно до Закону приймаються одностайно (ч.5 ст.34 Закону).
  20. Закріпити можливість прийняття рішення загальних зборів Учасників/Засновників шляхом опитування; передбачити питання процедури проведення опитування (ст.36 Закону).
  21. Визначити вид виконавчого органу - одноособовий чи колегіальний, його назву, порядок обрання членів колегіального виконавчого органу та його голови, порядок голосування за членів колегіального виконавчого органу та його голови (ст.39 Закону).
  22. Зазначити перелік питань, прийняття рішення щодо яких вимагатиме певної кількості голосів, але більш ніж 50% усіх членів колегіального виконавчого органу (ч.8 ст.39 Закону).
  23. Викласти власний порядок здійснення оплати за проведення аудиту фінансової звітності ТОВ (ч.3 ст.41 Закону).
  24. Визначити коло осіб ТОВ, які є посадовими особами ТОВ (ч.1 ст.42 Закону).
  25. Встановити особливий порядок надання згоди уповноваженими органами ТОВ на вчинення значних правочинів (ч.1, 3 ст.44 Закону).
  26. Визначити коло осіб, укладання правочинів з якими буде вважатися правочином із заінтересованістю та порядок надання згоди на вчинення правочинів, щодо яких є заінтересованість (п.4 ч.1, ч.2 ст.45 Закону).

Якщо зазначені положення не будуть визначені в статуті або статутом не буде встановлено інший, ніж закріплено в Законі, механізм їх реалізації, то застосовуються норми Закону.

Які положення законодавець не зобов'язує зазначати у статуті ТОВ, але ці положення можна передбачити за бажанням Учасників/Засновників ТОВ і вони будуть корисні для Учасників/Засновників:

  1. Розмір часток Учасників/Засновників ТОВ у Статутному капіталі можна додатково визначати у відсотках (ч.2 ст.12 Закону).
  2. Необхідність повідомлення Учасників/Засновників ТОВ про вихід Учасника/Засновника частка якого у статутному капіталі становить менше 50 відсотків, згода на вихід якого не вимагається (ч.1 ст.24 Закону).
  3. Засоби електронних комунікацій Учасників/Засновників (ч.5 ст.36 Закону).
  4. Утворення наглядової ради (ст.38 Закону).
  5. Можливість підписання статуту одним з Учасників/Засновників, якщо у загальних зборах прийняли участь усі учасники і уповноважили на таке підписання одного з Учасників/Засновників (ч.3 ст.11 Закону).
  6. Право Учасника/Засновника здійснювати управління ТОВ безпосередньо, без укладання трудового договору та без нарахування заробітної плати (ч.2 ст.65 ГКУ).

Учасники/Засновники можуть закріпити в статуті будь-які інші важливі на їхню думку положення, виходячи зі своєї усталеної практики, особливостей здійснення діяльності тощо.

Наразі у бізнесу є унікальна можливість мінімізувати можливі наслідки корпоративних конфліктів і збалансувати інтереси всіх учасників товариства шляхом комплексного та ґрунтовного підходу до питання затвердження нової редакції статуту при приведенні його у відповідність до норм закону.

Перереєстрація статуту з внесеними до нього змінами до 17.06.2019 року - безкоштовна.

Адвокатським бюро "Катерини Григоренко" надаються послуги щодо підготовки пакету документів для державної реєстрації зміни установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю з метою приведення змісту статуту ТОВ у відповідність до вимог Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Зателефонувати: +38 (050) 598-85-17

Вартість послуги складає 1000 (тисяча) гривень (без ПДВ).

Послуга включає:

1. Заповнена заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (форма 3).

2. Протокол загальних зборів учасників товариства (рішення учасника - для товариств з єдиним учасником).

3. Статут товариства з обмеженою відповідальністю, який відповідає вимогам Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Замовити послугу можна за телефоном: +38 (050) 598-85-17

Адвокатське бюро Катерини Григоренко, Європейська 6а, Полтава, 36000, (050) 598-85-17
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати