Нові правила виїзду дітей за кордон
У країні, де майже чверть працездатного населення працює за кордоном, особливого значення набуває процедура вивезення дитини за межі України. Особливо, якщо батьки дитини - розлучені..
телефонуйте: +38 (050) 598-85-17
Після набрання чинності Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання" № 2475-VIII від 03.07.2018 р. значно розширився перелік умов, за якими дитина віком до 16 років може виїхати без згоди другого з батьків.
Нагадуємо, що за загальним правилом в разі розлучення подружжя, для виїзду надалі дитини за кордон з одним із батьків потрібно отримати нотаріальну згоду другого з батьків.
Відповідно до українського законодавства нотаріальна згода другого з батьків для виїзду дитини до 16 років за кордон з одним із батьків не потрібна в таких випадках:
- якщо другий із батьків - іноземець або особа без громадянства та про це вказано у свідоцтві про народження дитини;
- якщо в закордонному паспорті дитини є запис про її вибуття на ПМП в іншу країну чи відмітка про взяття дитини на постійний консульський облік у дипломатичному або консульському представництві України за кордоном;
- якщо такий один із батьків пред'явить свідоцтво про смерть другого, рішення суду про позбавлення другого з батьків батьківських прав, визнання його недієздатним чи безвісно відсутнім або довідку про народження дитини, де зазначено, що батько дитини записаний зі слів матері.
Нові правила (те, що зазнало змін) передбачають:
один із батьків може виїхати з дитиною за кордон без нотаріальної згоди другого з батьків за сукупності таких умов:
- строк поїздки не перевищує 1 місяця;
- той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок служби в справах дітей);
- є документ, що підтверджує мету й строк поїздки. Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання, при цьому підтвердними документами можуть бути довідка з медичного або навчального закладу, броня квитків;
- щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.
Якщо другий із батьків свідомо виконує батьківські обов'язки й не має боргів із виплати аліментів на дитину, то той із батьків, хто планує закордонну поїздку з дитиною та знає адресу другого, має рекомендованим листом повідомити останнього про майбутню поїздку дитини, її мету й тривалість.
Крім того, один із батьків може виїхати з дитиною за межі України на строк понад 1 місяця, якщо другий - боржник із аліментів. Розмір заборгованості має дорівнювати сумі аліментних платежів за чотири місяці (за три місяці, якщо дитина з інвалідністю або важко хвора). Довідку про заборгованість можна отримати в державній виконавчій службі Міністерства юстиції України або в приватного виконавця.
Також нові норми застосовні до виїзду дитини за кордон із третіми особами (бабуся, дідусь, вчитель). Так, якщо раніше обов'язковою умовою для подібної поїздки була нотаріальна згода обох батьків, то тепер виїзд дитини за кордон на строк до 1 місяця можливий за умови одержання згоди тільки того з батьків, з ким офіційно визначено місце проживання дитини, а також на строк понад 1 місяць, якщо другий із батьків має заборгованість із виплати аліментів.
За умисне порушення місячного строку перебування дитини за межами України, у разі самостійного вивезення дитини за кордон тим з батьків, з яким рішенням суду визначено місце проживання цієї дитини, встановлено адміністративну відповідальність (накладення штрафу від 1700 до 3400 грн). Крім того, у разі накладення на одного з батьків такого адміністративного стягнення, йому тимчасово обмежується право на виїзд з України з дитиною строком на один рік. Крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого батька.
У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.У цьому випадку за новими правилами на підставі позову того з батьків, хто проживає окремо від дитини, суд повинен розглянути питання про виїзд дитини за межі України в порядку спрощеного позовного провадження, а отже, не довше 60 днів від дня відкриття провадження в справі.
Отже, якщо Ви зіткнулися з проблемною ситуацією вивезення дитини за межі України, ми допоможемо Вам одержати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків в суді, підтвердити місце проживання дитини в адміністративному чи судовому порядку або належно оформити наявність заборгованості з аліментів на дитину.
Замовити послугу можна за телефоном +38 (050) 598-85-17