Виведення в одиницю частки у праві спільної власності
Якщо Ваша нерухомість перебуває в спільній частковій власності (тобто в документі на право власності право кожного співвласника визначається часткою, яка виражається в простих
правильних дробах (1/2; 1/3; 3/5 тощо), то рано чи пізно може виникнути необхідність виведення такого майна в окрему одиницю. Така проблема виникає, наприклад, при оформленні права власності чи користування земельною ділянкою під частиною нерухомості, або при відчуженні частини будинку (продаж, дарування).
Процес виведення нерухомого майна в окрему одиницю відбувається в декілька етапів. Спочатку необхідно встановити наявність технічної можливості поділу або виділу будинку.
Для визначення можливості виділення в натурі частки нерухомого майна необхідно звернутися до суб'єкта господарювання, який здійснює технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна.
Технічна інвентаризація проводиться після укладення між замовником та зазначеним суб'єктом господарювання договору про проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (пункт 26 розділу І Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127).
Для отримання необхідного висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна подати наступні документи:
- заяви всіх співвласників, справжність підпису на яких засвідчена нотаріально, нотаріально посвідчений договір чи рішення суду, щодо порядку користування нерухомим майном;
- правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомого майна;
- документ, що підтверджує право власності (користування) земельною ділянкою;
- технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
Розрахунок часток у спільній власності на об'єкти нерухомого майна виконується за заявами всіх співвласників об'єктів нерухомого майна. У разі невідповідності розмірів часток, указаних у право встановлювальних документах, реальним часткам за згодою всіх співвласників здійснюється розрахунок відповідних часток нерухомого майна з метою отримання відповідних право встановлювальних документів.
За наявності самочинно збудованих (реконструйованих, перепланованих) об'єктів нерухомого майна документи щодо виділу готуються тільки після визнання права власності на них відповідно до закону. Самочинно збудовані об'єкти нерухомого майна до розрахунку не включаються.
Після отримання висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна співвласникам необхідно звернутись до нотаріуса для укладення договору про виділення в натурі частки з об'єкта нерухомого майна та його нотаріального посвідчення. Договори про виділ частки в натурі майна, право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо державну реєстрацію права власності на нерухоме майно проведено без видачі документа, що посвідчує таке право.
У випадку якщо між учасниками спільної часткової власності виникають спори щодо виділу частки спільного майна в натурі, співвласник, який бажає такого виділу має право звернутись до суду з позовом про виділення в натурі частки нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності.
Наше адвокатське бюро має досвід у виділенні нерухомого майна в окрему одиницю та встановленні порядку користування земельною ділянкою між співвласниками як в договірному, так і в судовому порядку.
Із прикладом судового рішення, яким повністю задоволено наш позов, і яке набрало законної сили, можна ознайомитися за посиланням:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/93569712
Якщо Вас цікавить якісна правова допомога з даного питання, то радимо звертатися за телефоном (050) 598-85-17.
![](https://38c2431324.cbaul-cdnwnd.com/09d05ebd4233b2c898e64bb27c97c1a4/200000045-d63e0d63e2/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B4%D0%B2%D0%B0%20%D1%85%D0%BE%D0%B7%D1%8F%D0%B8%D0%BD%D0%B0.png?ph=38c2431324)