Як добитися справедливого розміру аліментів?
Як правило один з батьків звертається до суду з позовом чи заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів в частці від доходу у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів.
Однак не треба забувати, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається саме судом.
Дуже часто аліменти навіть в розмірі 25% від заробітку одного з батьків становлять солідну сумму, яка дозволяє матері чи батьку не лише утримувати дитину, але й не працювати самому, посилаючись на зайнятість щоденними турботами про дитину.
Важливо пам'ятати, що відповідно до статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Таким чином, обов`'язки по утриманню дитини несуть як платник аліментів, так і той із батьків, з ким проживає дитина. Тому, якщо судом стягнуто з платника аліментів кошти на утримання дитини у явно завищеному розмірі, хоча і формально справедливому, наприклад 25% на одну дитину, то таке рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку (до вступу в законну силу) або ж аліменти може бути зменшено шляхом подання відповідного позову (після вступу в законну силу рішення суду про стягнення аліментів).
Наше бюро має широкий досвід у вирішенні справ на користь клієнтів, яким розмір аліментів був завищений або занижений.
Так, наприклад, Полтавський апеляційний суд погодився з доводами апеляції, поданої в інтересах клієнта, і зауважив в своїй постанові: "Визначаючи суму аліментів, необхідних для стягнення з відповідача у розмір 1/4 частки його доходу, місцевий суд, вважав такий розмір обґрунтованим, проте з таким висновком суд апеляційної інстанції погодитись не може з урахуванням того що батько добровільно самостійно забезпечує дитину в сумі коштів, що перевищує законодавчо визначений мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину - не менший, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Окрім того, як установлено матеріалами справи та не спростовано позивачем, відповідач влітку 2021 року за власний рахунок оплатив відпочинок доньки у дитячому оздоровчому таборі та купив доньці всі необхідні речі до навчального року, сплачує комунальні платежі щодо квартири, де проживає дитина.
З урахуванням наведених норм права, аналізу матеріалів справи, та враховуючи матеріальний стан позивача та відповідача, та здійснення батьком у добровільному порядку належного матеріального забезпечення доньки , що свідчить про його добросовісність, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача та зміни розміру стягуваних аліментів, а саме визначення їх розміру в сумі 1/6 частки його доходу щомісячно".
З текстом судового рішення можна ознайомитися за посиланням:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/101945924
Як збільшити чи зменшити розмір аліментів - читайте тут!
Окрім того, не завжди суд або виконавча служба враховує як аліменти добровільно сплачені одним із батьків кошти на банківську картку одержувача аліментів або дитини. Яким чином перерахувати кошти на утримання дитини, щоб не бути потім зобов'язаним платити повторно? Для цього необхідно оформлювати платіж правильно і, звісно, зберігати банківські квитанції.
Так, до прикладу, у справі нашого клієнта, дослідивши обставини справи та наявні в ній докази, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції помилково не взято до уваги надані відповідачем копії квитанцій про перерахування ним коштів на утримання доньки. Відтак, суд прийняв рішення зарахувати в розмір аліментів, що підлягають стягненню з батька на користь матері на утримання доньки кошти в розмірі NNNNNN грн.
(https://reyestr.court.gov.ua/Review/101945924).
Отже, якщо Ви стикнулися із проблемою стягнення аліментів на дитину або проти Вас подали позов про стягнення несправедливої суми за аліментними зобов'язаннями, зверніться до нас і ми знайдемо оптимальне вирішення Вашої проблеми: тел. (050) 598 85 17.
Актуальну інформацію з даного питання можна знайти на нашому YouTube каналі за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=GI6_LVo_ACg&t=122s