![](https://38c2431324.cbaul-cdnwnd.com/09d05ebd4233b2c898e64bb27c97c1a4/200000043-adf54adf58/kostyum-galstuk-rubashka-pidzhak.jpg?ph=38c2431324)
Захист від позбавлення права керування транспортним засобом
Тимчасове вилучення посвідчення водія здійснюється виключно працівниками поліції у разі вчинення водієм адміністративного правопорушення, за яке може бути призначено покарання у вигляді позбавлення права керування автомобілем.
![](https://38c2431324.cbaul-cdnwnd.com/09d05ebd4233b2c898e64bb27c97c1a4/200000046-f3be3f3be5/%D0%B4%D1%82%D0%BF.png?ph=38c2431324)
Позбавлення посвідчення водія за рішенням суду є більш тривалим у часі й більш радикальним заходом, ніж тимчасове вилучення прав. Це дві абсолютно різні процедури, які тягнуть для водія різні правові наслідки.
Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає, за які правопорушення поліцейські можуть тимчасово вилучити права, і за які може бути застосовано покарання у вигляді позбавлення водійських прав :
1) керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного сп'яніння (ст. 130 КУпАП);
2) відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння (ст. 130 КУпАП);
3) вчинення ДТП (ст. 124 КУпАП);
4) створення аварійної обстановки (ст. 122 КУпАП);
5) невиконання вимоги поліцейсього про зупинку (ст. 122-2 КУпАП).
Згідно цих статей до водія може бути застосовано покарання у вигляді позбавлення права керування строком від 3 до 6 місяців, 1, 3, 10 років відповідно.
Якщо рішення суду про позбавлення водійських прав набирає сили, повернути водійські права достроково уже не можна. Тобто, потрібно прикладати максимум зусиль в суді першої інстанції, подавати апеляційну скаргу. В ідеалі готуватися до повернення водійських прав потрібно з наступного дня після того як посвідчення вилучили поліцейські. Наприклад, адвокат зможе вчасно зібрати необхідні докази по справі, скласти необхідні документи в суд. (тел. (050) - 598-85-17)
Повернути водійське посвідчення, яке було вилучене у зв'язку з позбавленням права керування судом, можливо після закінчення строку покарання. Для цього слід звернутися до територіального сервісного центу МВС, надавши копію постанови суду та докази сплати штрафу. Однак не все так просто. Для того щоб водію отримати посвідчення водія, після того як таке посвідчення було вилучено за рішенням суду, потрібно надати документи, які підтверджують проходження навчання в автошколі, пройти медичний огляд, а також скласти теоретичні та практичні іспити із знання Правил дорожнього руху та з водіння.
Так, Ви все правильно зрозуміли, водій має здійснити дії в тому ж порядку, що й особа, яка тільки вчиться керувати автомобілем. Фактично водій здає іспити для отриманя водійських прав повторно, і від результату проходження таких іспитів залежить, чи матиме водій право знов сісти за кермо автомобіля.
Як уникнути цього? Не вчиняти порушення ПДР, за які передбачена відповідальність у виді позбавлення водійських прав або активно, кваліфіковано відстоювати свої права в суді.
Після складання адмінматеріалів про притягнення водія до відповідальності правоохоронці передають їх до суду або за місцем вчинення правопорушення, або за місцем реєстрації водія.
Суд протягом 3 місяців з дня вчинення правопорушення розглядає справу про адмінправопорушення, за яке передбачено позбавлення водійських прав. Рішення суду можна оскаржити протягом 10 днів до апеляційного суду. І вже рішення апеляційного суду в таких справах є остаточним і оскарженню не підлягає.
Тож при підготовці до судового засідання з'ясуйте, чи правильно був проведений огляд водія на стан сп'яніння. Порушення цієї процедури та правильне донесення цього до судді дозволить закрити справу про позбавлення прав.
Процедура проходження тесту на алкоголь
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з відповідними ознаками:
- запах алкоголю з рота;
- порушення координації рухів;
- порушення мови;
- виражене тремтіння пальців рук;
- різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
- поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки або лікарем закладу охорони здоров'я. Висновок фахівців-медиків, що дається при такому огляді, - це доказ, що водій дійсно нетверезий.
Проведення огляду на місці події
Поліцейські проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, які повинні мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку. Такий огляд проводиться в присутності двох свідків. Стан алкогольного сп'яніння вважається підтвердженим, якщо цифровий показник на приладі - більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Проведення огляду в закладах охорони здоров'я
У закладах охорони здоров'я огляд проводиться лікарем із проведенням лабораторних досліджень на підставі аналізу слини, сечі та змивів з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Може відбиратися і аналіз крові.
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського. Такий висновок складається у трьох примірниках: один залишається у закладі охорони здоров'я, інші два видаються поліцейському і водію.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог, вважаються недійсними. А будь-яке недотримання процедури є підставою для скасування покарання.
Поради, якщо вас зупинили та вимагають пройти огляд на стан сп'яніння:
- не відмовляйтесь від проходження огляду на стан сп'яніння, адже за відмову від такого огляду передбачена та ж відповідальність, що й за керування транспортним засобом у стані сп'яніння;
- якщо поліцейські вимагають їхати в лікарню - вимагайте спочатку провести тест на місці;
- просіть у правоохоронців документи та сертифікати на прилад, яким вас перевірятимуть;
- у разі виникнення сумнівів щодо приладу чи незгоди з результатами огляду вимагайте відвезти вас до лікарні;
- якщо маєте якісь претензії, обов'язково напишіть про це у своїх поясненнях.
Як оскаржити постанову за ст. 130 КУпАП
Судове слухання з приводу адміністративного правопорушення проводиться в присутності особи, яка притягається до відповідальності. За відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Увесь процес складання протоколу повинен фіксуватися на нагрудну камеру поліцейського. Ви маєте право витребувати цей відеозапис. Також необхідно залучати свідків та інші можливі докази вашої невинуватості. Особливо ці поради знадобляться, якщо керування транспортними засобами у стані сп'яніння трансформують з адміністративного правопорушення у кримінальний проступок.
Якщо Ви стикнулися з подібною ситуацією - невідкладно звертайтеся за правовою допомогою адвоката з досвідом у подібних справах: телефон (050) 598-85-17