Звіт про кінцевих бенефіціарів юридичних осіб у 2021 році
Звіт про кінцевих бенефіціарів в 2021 році (у обсязі документів визначених законодавством) повинен бути поданий протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким затверджена форма та зміст структури власності - у відповідності до вимог частини 4 Розділу Х Закону України від 06.12.2019 р. № 361-IX (далі - Закон №361).
Нормативно-правовий акт яким затверджена форма та зміст структури власності, а саме Наказ Міністерства фінансів України від 19.03.2021 року № 163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності» (далі - Наказ про структуру власності № 163) набрав чинності 11 липня 2021 року, і відповідно тримісячний строк відведений Законом № 361 на подання звіту з відомостями про бенефіціарів у 2021 році обліковується з 11 липня 2021 по 10 жовтня 2021 року (включно).
Таким чином, до 10 жовтня 2021 року всі юридичні особи щодо яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) мають міститися відомості про кінцевих бенефіціарних власників та які зареєстровані до дати набрання чинності Наказом про структуру власності № 163, мають подати державному реєстратору вперше звіт з відомостями про бенефіціарів.
Перелік юридичних осіб звільнених від обов'язку подавати відомості про кінцевого бенефіціарного власника наведений у п. 9 ч. 2 ст. 9 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон № 755).
Не надають відомості про кінцевого бенефіціарного власника у 2021 році: політичні партії, профспілки, творчі спілки, організації роботодавців та їх об'єднання, адвокатські об'єднання, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), релігійні організації, державні органи, державні та комунальні підприємства; установи, організації, заклади охорони здоров'я які перебувають у державній чи комунальній власності територіальної громади або об'єднаної територіальної громади.
Навіть при наявності актуальної інформації в ЄДР, до 10 жовтня 2021 року (включно) необхідно все одно подати державному реєстратору первісний звіт про кінцевих бенефіціарів (у обсязі документів визначених у Законі № 361).
Документи для складання звіту
Для внесення інформації в ЄДР, звіт про кінцевих бенефіціарів у 2021 році формується (у обсязі визначеному у статті 171 Закону № 755) з наступних документів:
- заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) - форма 2, або заява щодо державної реєстрації юридичної особи громадського формування - форма 4;
- структура власності за формою та змістом відповідно до Наказу про структуру власності № 163;
- витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі коли засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент;
- нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка має статус як кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи, для фізичної особи-нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру - для фізичної особи-резидента.
До 10 жовтня 2021 року, юридичним особам (за виключенням громадських формувань) необхідно подати документи з відомостями про бенефіціарів:
- державному реєстратору через центр надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП), або
- державному чи приватному нотаріусу, який здійснює надання послуг зі здійснення реєстраційних дій та внесення інформації до ЄДР.
У випадку якщо юридична особа є громадським формуванням (організацією), то документи які містять відомості про бенефіціарів потрібно подати до відповідного територіального управління Міністерства юстиції України. Такі дії можливо зробити прямо звернувшись до територіального управління Міністерства юстиції України, або подати документи з відомостями про бенефіціарів до ЦНАП, у разі якщо такий ЦНАП за місцезнаходженням заявника (місті чи іншомунаселеному пункті) уповноважений здійснювати прийняття документів громадських формувань для подальшого направлення до територіального управління Мінюсту України.
Незалежно від організаційно-правової форми юридичної особи, юридична особа-заявник може направити документи які містять відомості про бенефіціарів через відділення Укрпошти - рекомендованим лист з описом вкладених документів та повідомленням про вручення. У разі направлення документів з відомостями про бенефіціарів через місцеве відділення Укрпошти, підписи керівника (чи належним чином уповноваженої особи) юридичної особи-заявника необхідно засвідчити нотаріально на заявах (форма 2 форма 4, форма 6), схематичному зображенні структури власності, копіях сторінок паспортів.
Суб'єкти первинного фінансового моніторингу (включаючи банки, страхові та фінансові компанії, юридичні компанії, нотаріусів, аудиторів, податкових консультантів) зобов'язані самостійно ідентифікувати кінцевих бенефіціарних власників і у випадку неспівпадіння інформації з даними ЄДР повідомляти про це Державну службу фінансового моніторингу України.
Адміністративний збір не буде справлятися у разі подання державному реєстратору звіту про кінцевих бенефіціарів (в обсязі документів визначених Законом № 361) до 10 жовтня 2021 року (включно), тобто протягом трьох місяців з дня набрання чинності Наказом про структуру власності № 163.
Разом з тим, у разі одночасного внесення інших змін до відомостей ЄДР про юридичну особу чи закінчення тримісячного строку з дня набрання чинності Наказом про структуру власності № 163, адміністративний збір буде справлятися у розмірі встановленому статтею 36 Закону № 755.
Вартість юридичних послуг по складанню і поданню звітності про кінцевих бенефіціарів юридичної особи - 2000 грн.
Довідки за тел. +38 (050) 598-85-17